Haber

Pakistan: ABD, sınır güvenliğimizi artırmak için fon toplamaya hazır

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, ABD’nin Afganistan’dan terör saldırılarını önlemek amacıyla ülkesinin sınır güvenliğini artırmak için fon sağlamaya istekli olduğunu söyledi.

Dawn gazetesine açıklamalarda bulunan Zardari, geçtiğimiz hafta ABD Kongresi’nde New Jersey Senatörü ve ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Lideri Bob Menendez ve South Carolina eyaletinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ile bir araya geldiğini belirtti.

ABD’nin Afganistan’dan terör saldırılarını önlemek amacıyla Pakistan’ın sınır güvenliğini artırmak için kaynak sağlamaya hazır olduğunu ifade eden Zardari, Menendez ve Graham’ın bunun için ABD’nin 2023 bütçesinde İslamabad’a kaynak sağladığını söylediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, 19 Aralık’ta Pakistan Taliban’ının (TTP) artan saldırılarıyla mücadelede İslamabad’a yardıma hazır olduklarını söyledi.

Pakistan Talibanı (TTP), 28 Kasım’da sosyal medya hesabından, İslamabad yönetimiyle 10 Mayıs’ta başlayan ateşkesin sona erdiğini ve militanlarının ülke genelindeki güvenlik güçlerine saldırı emri verdiğini duyurdu. Örgüt, o zamandan beri güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

Pakistan, TTP’yi terör örgütü olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu